W dzisiejszych czasach, kiedy nie zawsze mamy możliwość skorzystania z ulubionej siłowni, coraz częściej ćwiczymy w domu. Regularnie trenujecie i marzy wam się domowa siłownia? Zastanawiacie się, jaki sprzęt do domowej siłowni jest niezbędny? Zapraszamy do poniższego poradnika, w którym odpowiadamy na te pytania. Dzięki naszym radom zaaranżujecie siłownię w domu lub mieszkaniu, a co więcej, nie wydacie na nią majątku!
Domowa siłownia – jak zrobić ją w domu? O tym musisz pamiętać
Zanim przejdziemy do omówienia sprzętu, który koniecznie musi znaleźć się w domowej siłowni, najpierw zastanówmy się, o czym należy pamiętać, aranżując podobną przestrzeń do ćwiczeń.
Po pierwsze, musicie znaleźć odpowiednie miejsce. Sprawdzi się piwnica, garaż, większa komórka lub oddzielny pokój. Ważne, aby wybrana przestrzeń miała okna lub dobrą wentylację. Wybrane pomieszczenie nie powinno być także mniejsze niż 3×3 m2. Najlepiej, jeśli nie będzie miało żadnych przeszkód, np. kolumn czy ścianek działowych.
Po drugie, przygotujcie pomieszczenie do ustawienia w nim niezbędnego sprzętu. Warto zabezpieczyć podłoże (sprawdzą się do tego podkłady korkowe) i ściany (na nie przyklejcie okładzinę korkową). Nie zapomnijcie o oświetleniu – najlepszy będzie wysoko zawieszony plafon bez wystających elementów, lampy natynkowe lub wbudowane panele LED. Przyda się również lustro. Dzięki niemu możecie podczas ćwiczeń skorygować postawę, a także regularnie sprawdzać postępy. Lustro powinno być dość spore – szerokość min. 100 cm, a wysokość przynajmniej 10 cm większa niż wasz wzrost.
Siłownia w domu – co kupić? Jaki sprzęt do domowej siłowni przyda wam się na początek?
Zastanawiacie się, co kupić do domowej siłowni? Poniżej przygotowaliśmy listę niezbędnych sprzętów – to absolutny MUST HAVE, więc nie warto pomijać żadnego z nich. Nawet, jeśli zależy wam na wyjątkowo taniej aranżacji.
-
Hantle
Paniom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z regularnymi treningami, na początek polecamy hantle do 2 kg. Ćwiczyłaś już na siłowni, a teraz chcesz zaaranżować ją w domu? Kup hantle do 5 kg. Hantle bitumiczne lub żeliwne do 10 kg to sprzęt dla pań trenujących codziennie i dążących do zbudowania widocznej masy mięśniowej.
A teraz przejdźmy do panów. Jeśli dopiero zaczynacie ćwiczyć i dotychczas nie korzystaliście z siłowni, to skorzystajcie z dwóch hantli po 10 lub 15 kg. Z czasem możecie zwiększyć obciążenie i kupić hantle po 20 lub 30 kg. Świetnym wyborem będą też hantle regulowane.
-
Drążek do podciągania się
Tutaj wszystko wydaje się być jasne. Kupcie drążek montowany do ściany. To jeden z tych zakupów, którego zdecydowanie nie możecie pominąć.
-
Ławeczka z regulacją skosu
Sądzicie, że taka ławeczka do ćwiczeń przydaje się wyłącznie osobom ćwiczącym ze sztangą? Nic bardziej mylnego! Możecie na niej ćwiczyć zarówno siłowo, np. z hantlami, jak i trenować na niej plecy, brzuch, barki, nogi, biceps i triceps, a nawet pośladki. Najlepsza będzie ławeczka z regulacją skosu – to właśnie dzięki tej funkcji ławeczka staje się niezwykle uniwersalnym przyrządem do codziennego treningu.
-
Skakanka
Ćwiczenia ze skakanką świetnie sprawdzą się jako rozgrzewka, ale także jako uzupełnienie treningu cardio. Jaką skakankę wybrać? Może być ta klasyczna, którą znacie z czasów dzieciństwa, ale również skakanka z wbudowanym licznikiem czy dodatkowym obciążeniem. Istotny jest także materiał, z jakiego wykonana jest skakanka. Sznurek to dobry wybór dla początkujących. Skakanka z tworzywa jest szybsza, a z rzemienia stanowi dodatkowe obciążenie, więc idealnie kształtuje mięśnie brzucha, rąk oraz ramion.
-
Atlas do ćwiczeń
Nie jest to co prawda przyrząd niezbędny, ale jeśli regularnie korzystacie z siłowni, to zapewne nie będziecie mogli się bez niego obejść. Atlas sprawdza się typowo do ćwiczeń siłowych. Jego koszt to około kilkuset złotych, ale warto polować na promocje lub postawić na mniejsze, mniej zaawansowane, a co za tym idzie, tańsze urządzenie.
-
Sztanga ze stojakiem
Przyda się do ćwiczeń na ławeczce. Sztanga składa się z gryfu i obciążników. Dla panów sprawdzi się gryf długi na 2,2 m i ważący 20 kg. Dla kobiet ten o długości 2,1 m o wadze 15 kg. Co z obciążeniem? Panom polecamy obciążenie 10, 15, 20 i 25 kg. Paniom 0,5 kg, 1 kg, 2 kg, 2,5 kg lub 5 kg.
Inne przydatne przyrządy
Jaki jeszcze sprzęt warto mieć w domowej siłowni? Matę do ćwiczeń, stepper, hula-hop i piłkę. W ostatnich czasach prawdziwą furorę robią gumy oporowe do ćwiczeń. Przy dobraniu odpowiedniego zestawu ćwiczeń można śmiało przetrenować całe ciało.
Domowa siłownia – gdzie szukać oszczędności?
Aranżacja domowej siłowni to koszt około 1000-2000 zł – i mówimy tutaj wyłącznie o sprzęcie. Czy da się nieco zmniejszyć tę kwotę? Pewnie. Możecie kupić sprzęt używany. Warto szukać oszczędności w samej aranżacji przestrzeni. Przykład? Zrezygnujcie z okładziny korkowej na ścianach, dużego lustra i nowego oświetlenia. Zamiast tego zostawcie to, które jest i wymieńcie jedynie żarówki. Dobrym pomysłem może okazać się podzielenie kosztów na kilka osób – wówczas będziecie musieli dzielić siłownię z innymi, np. ze znajomymi lub rodziną, ale koszta jej aranżacji znacznie się zmniejszą.